Hakkımda

Öncelikle Blog’uma hoş geldiniz. Sanırım beni ve ne yaptığımı merak ettiğiniz için de hakkımda sayfama girdiniz. Kısaca kendimden biraz bahsedeyim.

1980 Burdur Doğumlu olan bendeniz, sırası ile Burdur Anadolu Lisesi, Isparta Fen Lisesi, ODTÜ İnşaat Mühendisliğini bitirerek 2003 yılına kadar geldim. 2003 yılında ODTÜ İnşaat Mühendisliğinde araştırma görevlisi (asistan) olarak göreve başladım. Aynı zamanda CBS’ye ilk adımımı atarak Jeodezi ve Fotogrametri Ana Bilim Dalında yüksek lisansa başladım.

“Cep Bilgisayarlarında Mobil CBS için Yol Arama Kiti Tasarım ve Kurulumu” (Design and Implementation of a Search Tool For Roads on Pocket PCs for Mobile GIS) isimli tezim ile beraber yüksek lisansı 2006 yılında bitirdim. Aynı sene DSİ Genel Müdürlüğünde CBS Yazılım Uzmanı olarak çalışmaya başladım. Bu arada 2 doktora programına başlasam da askerliği geciktirmemek için bıraktım.

2007’den itibaren web tabanlı CBS uygulamaları konusunda çalışmaya başladım. ArcIMS, ArcGIS Server 9.2 ve 9.3 derken kendimi ESRI camiasında buldum. 2009 yılında ESRI Developer Summit Mashup Yarışması için geliştirdiğim “ExtMap Framework” birincilik alarak beni mutlu etti. Sonrasında Google Maps JS API ve Openlayers gibi farklı platformlarda da çalışma imkanı bulup kendimi “Geo Web Developer” olarak geliştirmeyi tercih ettim. Hatta bu süreçte Türkiye’de ilk Google’ın Qualified Maps Developer‘u olarak 2 workshop ile Javascript API’leri ile web tabanlı harita uygulamaları nasıl oluşturulur gibi konuları anlattım. Sonrasında 2010 yılında Kısa Dönem askerliğim bitti ve sahalara geri döndüm 🙂

2010’da uğraştığım konular beni eskisi gibi mutlu etmeyince mobil ortamı denemek istedim ve MacBook Air’ımla beraber iOS geliştirme sürecine başladım. Sonrasında Android ile de biraz uğraşarak uygulama marketlerine 10 kadar uygulama yazdım. iEczane, PO Nerede gibi çok indirilen uygulamalar sonrasında hep aklımda olan girişimciliği tekrar tetikleyip “Mekanrazzi” projemi Foursquare API desteği ile yeniden gündemime aldım.

Şu an halen hem mobil ortamda hem de web ortamında CBS (GIS) ve mobil tabanlı sistemler ile severek uğraşıyorum. Benim ile ilgili detaylı bilgi almak için CV’ime bu adresten ulaşabilirsiniz.

5 comments

 1. alper merhaba çalışmalarına baktım gayet başarı güzel çalışmalar mevcut

  tebrik ederim..

  sana bir sorum olacaktı youtube de izlediğim bir çalışmanda map üzerinde aldığın bir kordinatı bookmark olarak ekliyordun bir tree nin içine nasıl layer oluşturuyorsun kaç gündür uğraşıyorum ekleyemedim . sanırım sende ext js kullanıyorsun

  yardımcı olursan çok memnun olurum
  şimdiden teşekkürler

  bir de msn adresin varmı

  görüşmek üzere

 2. hocam bu önerdiğiniz siteye baktımda kaynak kodları bulamadım nerden bulabiliriz.Yardımcı olursanız şimdiden teşekkürler.

 3. Merhaba,ben CBS hakkında çok bilgi sahibi değilim,fakat ESRI’nin operations dashboard and collector for arcGIS olmak üzere yeni 2 uygulaması var.Bu uygulamaları yerelleştirmek mümkün mü acaba,yani Türkçe kullanmak?…Mümkünse ; nasıl?Teşekkürler….:)

 4. Merhaba,

  Bildiğim kadarı ile Türkçe kullanma imkanı yok ama alternatifleri mevcut. Onları kullanabilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*