Bulut Bilişim’de alternatifler

1 senedir CBS harici bulut bilişim ile de uğraşmaktaydım. Hatta Google yasaklanıncaya kadar Google App Engine‘i bulut bilişim geliştirmede kullanmaktaydım. Ama sonrasında gördüm ki Google’a yatırım yapmak pek mantıklı değil. Alternatifleri araştırmaya başladım ve karşıma ilk olarak Microsoft’un Azure‘ı çıktı. ASP.NET desteği ve SQL Server 2008 üzerinde Spatial desteği ile çok mantıklı bir alternatif olduğunu gördüm. Ayrıca PHP gibi dilleri de Azure üstünde kullanabiliyorsunuz. Bunları duyunca tamam budur dedim fakat sonra gördüm ki Türkiye’ye destekleri yok. Türkiye’den hesap açmak isterseniz “DUR” diyor. Microsoft hala neden Google’ın gerisinde kaldığını araştıradursun, bu hareketleri ile Türk kullanıcıları kaybetmeye devam edecek gibi duruyor. Bu nedenle Microsoft’u da listeden sildim.

Araştırmalarıma devam ederken Bulut Bilişim’in ilk firmalarından olan Amazon’un AWS (Amazon Web Services)‘sine bakma fırsatım oldu. AWS’nin altındaki S3 (Simple Storage Service) depolama için uygun bir çözüm gibi gözükmekte. Özellikle kullandığın kadar öde mantığı başlangıçta yatırım yapma zorunluluğunu kaldırıyor. Sonrasında EC2 servisine baktım fakat bu serviste kullanacağınız makinayı oluşturmak her ne kadar kolay ve hızlı olsa da bunları ölçeklendirebilir bir yapıya çekmek biraz uğraştıracak gibi duruyor. Son olarak Amazon’un RDS (Relational Database Service) olarak adlandırdığı MySQL yapısı üzerine kurduğu servise göz attım. Bu da güzel görünse de hala uğraş gerektirmekte.

Sonuç olarak Google App Engine‘in yerini tutan bir alternatif bulamadım. Yani sadece kodunuzu yazıp gerisine karışmayacağınız bir ortam pek yok gibi.

Bu yazıda yazdıklarım benim görüşlerim ve gözüm kaçan noktalar konusunda yorumlarınız ile katkılarınızı beklemekteyim.

One comment

  1. Merhaba,
    AWS’de ölçeklenebilir yapı için gerekli her türlü sistem aslında mevcut. Veritabanı katmanı için RDS, dosya depolama için S3 ve uygulama için EC2. Çok kolay bir şekilde kurulabilen Load Balancing ile birden fazla EC2 sunucu üzerinde yük kaldırılabilir.
    Ancak yazınızda belirttiğiniz AWS’nin Google App Engine’e kodunu yaz, gerisine karışma alternatif olamaması pek doğru değil. Bunun için iki tane servis var. Birincisi Elastic Beanstalk (http://aws.amazon.com/elasticbeanstalk/). Eğer uygulamanızı Java ile geliştiriyorsanız, bu servisi kullanabilirsiniz. Talep yükselişine göre otomatik olarak sunucu kaynaklarını artırıyor.
    Diğer servis ise Auto Scaling (http://aws.amazon.com/autoscaling/). Bu AWS’nin sunduğu web arabiriminde yönetilemiyor. AWS’nin sunduğu uygulamalar ve API ile kullanılarak EC2 sunucularının kapasitesi, otomatik olarak artırılabiliyor. Ama bunun için biraz uğraşmak gerekli.

Comments are closed.